ADAC testy autosedaček

Zajímá Vás kde získávat informace o bezpečnosti ? 

Připravili jsme si pro Vás informace ohledně bezpečnostních testů dětských autosedaček.

V prvé řadě je třeba vysvětlit, v čem toto téma spočívá.
Každá autosedačka je v rámci evropské unie při výrobě testována. Tato testovací norma se označuje spojením ECE R44 společně s dalšími dodatky ( /2, /4 apod.) Tato čistě základní evropská norma schvaluje používání autosedačky v autě.

Nikdo ale netuší, jak se bude autosedačka chovat v případě srážky ať už s jiným vozidlem, nebo s objektem, během působení sil v autě a proto existují společnosti, které se nezávisle zajímají o testování autosedaček nad rámec bezpečnostních základních evropských norem.

Jednou z těchto společností je ADAC testování, kde pravidelně dvakrát do roka (jaro, podzim) vycházejí aktualizované výsledky z testování.
ADAC je německá společnost a její působení na trhu je celoevropsky známa jak v oblasti automobilů, tak i právě v oblasti působení dětského sortimentu, podobně jako český Dtest.

Systém vyhodnocování na ADAC nespočívá jen v bezpečnosti samotné, ale zhodnocují více faktorů, jako například obsluhu dané autosedačky, životnost materiálů, spotřeba materiálu vůči životnímu prostředí, nebo také komfort sedu pro dítě na delší cesty. Celkové hodnocení je tedy dobré prozkoumat i v rámci jiných požadavků, než bezpečnosti samotné. 

Níže v odkazu naleznete přímý odkaz na ADAC testy (stránky jsou celé v němčině), kde jsou vidět výsledky pro rok 2018.

https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx?ComponentId=29903&SourcePageId=31900

Dalšími nezávislými testy jsou například OAMTC, stifftung warentest a TCS testy. Pokud si všimnete, většina nezávislých testů jsou německé.
Mezi nejvíce vážené testy jsou tzv. Plus testy, kdy testující společnost bere v potaz pouze autosedačky do 18 kg, které jsou čistě protisměrné, bez možnosti otočení ve směru jízdy. Pokud jimi nějaká autosedačka disponuje, máte naprostou jistotu toho, že autosedačka byla vystavena nejtěžším zátěžovým testům a uspěla aby Vaše ratolesti byly v naprostém bezpečí. Plus testy jsou velmi vyhledávané v oblasti skandinávie (Norsko, Švédsko, Finsko ), kde je uzákoněno používání pouze protisměrných autosedaček, což v praxi znamená, že všichni děti od narození do 18 Kg (cca 4 roky) jezdí pouze v protisměru jízdy, kde máte zvýšenou bezpečnost až o 80 % v porovnání s běžnými autosedačkami, které jsou instalovány po směru jízdy.

01_DUALFIX_i-SIZE_BlueMarble_02_RWF_2017_72dpi_2000x2000

 

Pokud vás tento článek zaujal a máte jakýkoliv dotaz ať už ohledně testů, nebo autosedaček samotných, neváhejte nás kontaktovat :-)