I-size

I-SIZE

Velice často se setkáváme stím, že k nám na prodejnu přijde zákazník a ptá se, co vlastně označení I-SIZE u autosedaček znamená.

 

Pokusíme se Vám to jednuše vysvětlit...

 

I-size je evropské nařízení, týkající se bezpečnosti autosedaček. Toto nařízení vstoupilo v platnost v roce 2013 a týká se hlavně autosedaček do věku čtyř let.

Autosedačka I-size se vybírá podle výšky dítěte a né váhy. Díky tomu, že vybíráte autosedačku podle výšky, lépe sedne hlavička do záhlavníku a tudíž je pro Vaše miminko bezpečnější (hlavička a krk jsou bezpečně chráněny).

S touto normou vstoupilo v platnost nové nařízení, že dítě s autosedačkou by mělo být v autě upevněné v protisměru jízdy do 15 měsíců jeho věku. Je to hlavně z toho důvodu, že například devíti měsíční miminko není až tak dobře vyvinuté na cestování ve směru jízdy. Používání autosedačky v protisměru způsobí při čelním, ale i bočním nárazu menší škody, a to protože se dítě zapře celou vahou svého tělíčka do autosedačky.

 

Díky normě i-size se i poukazuje na to, že isofix je bezpečnější a to hlavně z toho důvodu, že je zde snadná instalace autosedačky do auta, kdežto u pásových autosedaček se může stát, že jí špatně upevníte (uchycování na pásy by Vám měli prodejci ukázet, aby nedošlo ke špatné instalaci).

 

Není to brané tak, že by autosedačky, které jsou vybírány podle váhy byly špatné, jen Vám norma I-size dává více možností při výběru bezpečné autosedačky pro Vaše ratolesti.