Rady při výběru autosedaček

Pár rad při výběru autosedačky

máme tady pro vás všechny pár tipů ohledně výběru dětské autosedačky. Jedná se o věci, na které by jste se měli zaměřit, popřípadě i věci, které by jste určitě měli před nějakým výběrem vůbec vědět a jak postupovat při výběru, aby vaše dítě mělo tu nejlepší a zároveň nejpraktičtější volbu autosedačky.

Začneme tím, co by jste měli určitě vědět:

1. Výšku + váhu dítěte
Jelikož v dnešní době jsou autosedačky rozděleny podle pásového, nebo isofixového poutání, každá z těchto kategorií počítá s tím, že člověk kupující autosedačku, má znalosti o svém dítěti. Nesmírně si tím ulehčíte práci nejen sobě při výběru, protože občas nastane situace, kdy si nejste úplně jisti, kolik vlastně vaše dítě měří a váží a v důsledku toho, vám může být doporučena autosedačka, která nemusí splňovat vaše očekávání, nebo nebude úplně pasovat vaší ratolesti.

2. Zda-li máte v autě isofix nebo ne
Veškeré autosedačky se dají přichytit pouze 2 způsoby: buďto přes bezpečnostní pás u auta, nebo tzv. isofixovým systémem (kovové úchyty schované pod čalouněním mezi sedící plochou a opěradlem). Isofixové autosedačky se zpravidla poutají jednodušeji, než pásové, protože se jen "nacvaknou" do konektorů, které již auto má ve výbavě. Jen pro info: isofix je základní výbavou všech osobních aut od roku 2004 - 2005 a výše. Isofixové autosedačky jsou vždy bezpečnější a pohodlnější při instalaci, než pásové.

3. Budete autosedačku instalovat do více aut ?
Situace, se kterou se spousta lidí běžně setká. Pokud máte 2 auta, je dobré vědět, zda jedno z nich například isofix nemá. V takovémto případě by nastal problém, protože jakoukoliv autosedačku, dělanou čistě na isofix, nepřichytíte do auta, kde isofix není. Spousta lidí si při koupi autosedačky neuvědomí, že bude potřeba instalovat autosedačku i do jiného auta (např.: rodičům, známým... ), ve kterém isofix není. V tomto případě je potřeba vybrat autosedačku zároveň pásovou i isofixovou.

Rada pro vás:
Vždy konzultujte s odborníky/prodejci.

trifix

 


Věci, na které se zaměřit

1. Bezpečnost/praktičnost
Bezpečnost autosedaček doporučuji hledat na stránkách tomu určených: adac.de, stifftung warentest, oamtc test, plus test apod. zejména německé testy autosedaček jsou pro střední a východní Evropu to, co vyhledávat v oblasti bezpečnosti. Ohledně praktičnosti a kvality materiálů, můžete navštívit například stránky českého d-testu, kde se dozvíte více podrobností.

2. Cestování na dlouhé/krátké vzdálenosti
Velmi důležitý faktor z hlediska koupě autosedačky. Některé autosedačky jsou vyloženě dělané pro pohyb do města a jiné zase na dlouhé vzdálenosti. Rozdíly mezi nimi je dobré nejen číst, ale i vidět naživo.

3. Životnost autosedačky/dlouhodobá investice
Informace, která stojí za zmínku. Při výběru autosedačky je dobré řešit i kvallitní materiály, aby se vám nestalo, že za rok budete muset dokupovat náhradní potahy, které nejsou levné :). Určitě je také důležité, aby se daly potahy sundat a na jemný program vyprat, protože co si budeme povídat, děti při papání nadělají někdy i pěkný nepořádek. Autosedačka by vám měla vydržet 3-12 let (podle toho, jakou kategorii zrovna kupujete), tak ať za to stojí :).

4. Každé dítě je originál -> hledejte možnost vyzkoušet přímo s dítětem a ideálně i do auta
Každé dítě je jinak vysoké, jinak hubené, jinak rostlé. Vždy je lepší posadit vaší ratolest do autosedačky, než si jí koupíte a podívat se, zda má malé hlavičku v záhlavníku, zda má aspoň trošku prostoru a je dobře chráněné ze stran. Toto vám nikdo na internetu neukáže. V neposlední řadě, díky rozmanitému trhu aut, jsme se setkali se spoustou aut, do kterých nešly některé autosedačky správně přichytit. Autosedačka byla nakřivo, nebo se jí vůbec přichytit nepodařilo ať už kvůli profilaci na zadních sedačkách (zejména u sportovníh vozů), nebo se přichycovala špatně do isofixu. Doporučujeme do aut vyzkoušet :).